sukienka z lnu i bawełny

Jak mierzyć ubrania? Praktyczny przewodnik

Niezależnie od tego, o jakim elemencie garderoby mowa, zebranie dokładnych wymiarów zapewni Cię, że wybrana odzież będzie idealnie pasować do Twojej sylwetki. Oszczędzisz w ten sposób czas, w szczególności jeśli kupujesz w internecie i zdarza Ci się dobierać rozmiar ubrań online.

W tym artykule omówimy dokładnie jak mierzyć ubrania na płasko oraz jak poprawnie zmierzyć swoją sylwetkę. 

Dlaczego zmierzenie ubrań przed zakupami online jest takie ważne?

Zmierzenie ubrania przed zakupem online jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć pomyłek. Czynność ta zapewnia dokładność i pewność, że kupowane modele będą pasowały do Twojej sylwetki. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zwrotów oraz oczekiwania na zwrot pieniędzy. Pamiętajmy, że zwroty w sklepach odzieżowych to również niepotrzebnie generowany ślad węglowy (przesyłki kurierskie, transport), a zatem naprawdę warto ich unikać.

W całym procesie ważne jest, aby wybierać rozmiar odzieży zgodny z indywidualnymi wymiarami, a nie tylko tego oznaczonego w tabeli rozmiarów, która różni się w zależności od producenta. Jedną z możliwości sprawdzenia odpowiedniego rozmiaru odzieży jest mierzenie aktualnych ubrań na płasko. Ale co to właściwie znaczy?

 

Ubrania mierzone na płasko - wyjaśnienie 

Robiąc zakupy przez internet pewnie nie raz słyszałaś/słyszałeś to określenie. Jeszcze parę lat temu wiedza na ten temat była potrzebna przede wszystkim projektantom odzieży oraz właścicielom domów mody. Dziś, w dobie internetu, jest ona niezbędna każdemu, kto planuje zakup elementów garderoby bez wychodzenia z domu.

Mierzenie ubrań na płasko to nic innego jak wykonanie pomiarów poszczególnych elementów garderoby przy pomocy miarki krawieckiej. Dlaczego na płasko? Ubrania należy mierzyć rozłożone na płaskiej powierzchni np. stole lub na podłodze. Odzież nie może być zawinięta czy pofałdowana. Dzięki tej metodzie możesz określić obwód talii czy bioder, ale również długość rękawa lub nogawki. Wymiary mierzone na płasko możesz porównać z informacjami w tabelach rozmiarów, które znajdują się w każdym sklepie internetowym. Dzięki nim możesz rozszyfrować odpowiednie wartości i dobrać idealnie leżącą odzież. 

 

Jak mierzyć ubrania na płasko?

Wiesz już, dlaczego warto poznać dokładne wymiary odzieży, w szczególności podczas zakupów online. Pora zatem przejść od konkretów. Jak poprawnie zmierzyć ubrania na płasko? Podstawa to dobry centymetr krawiecki. Zadbaj o to, by podziałka była dobrze widoczna. Dzięki temu pomiary, które wykonasz, będą dokładniejsze i będziesz mieć większe szanse na dobór odpowiedniego rozmiaru odzieży. 

Ułóż delikatnie ubranie na płasko w naturalnej pozycji – najlepiej na stole lub podłodze. Uważaj, by nie powstały fałdy czy zagniecenia. W przypadku elementów garderoby z gumką lub wykonanych z elastycznego materiału konieczne będą podwójne pomiary. W ten sposób sprawdzisz, do jakiej maksymalnej szerokości naciąga się dane ubranie.

Najważniejsze jest jednak, by wiedzieć, które miejsca sprawdzić i jakie pomiary mają największe znaczenie w przypadku konkretnej odzieży. Weź centymetr krawiecki i do dzieła.

 

Bluzki, koszulki, koszule

Mierzenie koszulki, swetra czy bluzki na płasko wymaga sprawdzenia dwóch wymiarów. Pierwszy z nich to obwód klatki piersiowej. Sprawdza się go od pachy do pachy – od szwu do szwu. Otrzymany wynik pomnóż razy dwa.

Kolejny wymiar to obwód talii. Miarkę przyłóż w miejscu, w którym występuje zwężenie w pasie. Następnie wynik pomnóż razy dwa. 

W przypadku koszuli sprawdzi się jeszcze obwód szyi. W tym celu opleć ją delikatnie miarką krawiecką i sprawdź jej obwód. 

 

Bluzy z kapturem

Bluzę należy najpierw położyć na równej powierzchni, a następnie zmierzyć długość całkowitą przykładając miarkę od górnej krawędzi ramienia przy szyi i poprowadzić ją w dół do dolnej krawędzi. Obejmujemy w ten sposób całą długość bluzy od ramienia do dołu. Warto sprawdzić szerokość w klatce piersiowej przykładając miarkę od jednego boku do drugiego na wysokości klatki piersiowej, tuż pod pachami. Taki pomiar pozwala określić szerokość ubrania.

Jeśli potrzebujesz zmierzyć długość rękawa, należy zacząć od szwu na ramieniu i prowadzić miarkę wzdłuż zewnętrznej krawędzi rękawa aż do końca rękawa.

Na koniec, aby sprawdzić szerokość u dołu bluzy, przykłada się miarkę do dolnej krawędzi i prowadzi miarkę od jednego boku do drugiego.

Spodnie

Jest to prawdopodobnie największe wyzwanie podczas zakupów online – mowa o spodniach. W tym przypadku do sprawdzenia są: obwód w pasie, obwód bioder oraz długość nogawki. Pamiętaj o tym, by wymiary sprawdzać na modelu o podobnym kroju. Jak mierzyć spodnie na płasko? 

Pierwszy element to obwód w pasie. Jeśli pobierasz miarę odzieży z wysokim stanem, to musisz sprawdzić szerokość w talii. Pamiętaj o zapięciu guzika oraz rozporka, a następnie sprawdź pomiar poziomo wzdłuż górnej krawędzi spodni. W ten sposób uzyskasz połowę obwodu. W związku z tym, aby uzyskać precyzyjny pomiar długości nogawki musisz pomnożyć otrzymaną liczbę razy dwa. 

Kolejny parametr to szerokość bioder. Ułóż spodnie na płasko nogawka przy nogawce. Sprawdź ich wymiar w najszerszym miejscu bioder.

Na koniec sprawdź również długość samej nogawki. W tym przypadku centymetr przyłóż od szwu od wewnętrznej jej strony. Mówiąc prościej, zmierz długość od kroku do dołu. To pomoże Ci idealnie dopasować spodnie!

 

Sukienki i spódnice

W przypadku spódnicy, połóż ją płasko na powierzchni. Upewnij się, że jest całkowicie rozłożona i nie ma zagnieceń. Zmierz od górnej krawędzi spódnicy (w talii) do dolnej krawędzi spódnicy, aby sprawdzić długość całkowitą. Następnie, przyłóż miarkę od jednego boku do drugiego wzdłuż górnej krawędzi spódnicy - aby uzyskać obwód talii, pomnóż tę szerokość przez dwa. Sprawdź także spódnicę w jej najszerszym miejscu, czyli w biodrach. Ponownie, połóż miarkę od jednego boku do drugiego - by uzyskać obwód bioder, pomnóż tę szerokość przez dwa. Jeśli chcesz zmierzyć szerokość na dole spódnicy, umieść miarkę wzdłuż dolnej krawędzi spódnicy od jednego boku do drugiego. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda Ci się dobrze dopasować spódnicę!

W przypadku sukienki najważniejsze są następujące wymiary: obwód klatki piersiowej, talii, bioder oraz długość całkowita. 

Zacznij od zmierzenia długości sukienki od górnej krawędzi przy ramionach do dolnego brzegu. Następnie zmierz szerokość w biuście, przykładając miarkę od jednego boku do drugiego, około 2,5 cm poniżej pach. Kolejnym krokiem jest zmierzenie talii, która znajduje się zazwyczaj na wysokości najwęższego punktu sukienki, często około 38-40 cm od ramion w dół.

Kolejno zmierz szerokość bioder, około 20 cm poniżej talii. Nie zapomnij również o szerokości sukienki na dole, czyli od jednego boku do drugiego na samym dole sukienki. Ważne jest, aby miarka była równoległa do podłoża i aby sukienka była równo rozłożona, bez zagnieceń.

Pamiętaj, że niektóre sukienki mogą mieć dodatkowe elementy jak rękawy czy marszczenia, które również warto uwzględnić, mierząc szerokość rękawa najszerszym miejscu oraz jego długość od wszycia do końca. 

 

 

Kurtki lub płaszcze

Mierzenie kurtki lub płaszcza składa się z zebrania 5 kluczowych wymiarów:

 • obwód klatki piersiowej – sprawdź szerokość płasko rozłożonej odzieży, ok. 2 cm poniżej pach, a wynik pomnóż razy 2,

 • długość całkowita – sprawdź wzdłuż środka kurtki lub płaszcza od góry, ale bez kołnierzyka, aż do dolnej krawędzi,

 • długość rękawa – sprawdź długość od ramienia do końca mankietu,

 • szerokość ramion – sprawdź szerokość na wysokości ramion,

 • obwód w pasie – sprawdź szerokość na wysokości pasa i otrzymany wynik pomnóż razy 2.

Mierzenie kurtki gotowe :) 

 

Jak poprawnie się zmierzyć?

Jesteś już w stanie określić wymiary swoich ubrań oraz sprawdzić dokładnie rozmiar ubrania jaki nosisz? Świetnie!

Oprócz wymiarów ubrań powinieneś również zmierzyć obwody ciała. Jak to zrobić?

Przed rozpoczęciem pomiarów ważne jest, aby wyprostować sylwetkę i oddychać normalnie. Zadbaj o to, aby poprawnie się zmierzyć. Skup się na kilku kluczowych miejscach:

 • obwód klatki piersiowej – odchyl ręce w bok i umieść taśmę mierniczą wokół najszerszej części klatki piersiowej,

 • pomiary talii – umieścić taśmę mierniczą wokół najwęższej części talii, zwykle tuż nad pępkiem;

 • obwód bioder – opleć taśmę mierniczą wokół najszerszej części bioder;

 • pomiary ramion – umieść taśmę mierniczą na ramionach, przyłóż centymetr od końca jednego barku do końca drugiego.

Pamiętaj, aby zmierzyć obwody ciała mając na sobie dopasowane ubrania.

 

Jak poprawnie zmierzyć swój wzrost?

Jeśli chcesz sprawdzić dodatkowo swój wzrost, postępuj wg. następujących kroków:

 • znajdź równą powierzchnię podłogi przy ścianie oraz upewnij się, że ściana jest prosta;
 • zdejmij buty i stan prosto, z piętami dotykającymi ściany. Upewnij się, że twoje plecy, ramiona i głowa również dotykają ściany. Stój prosto i patrz przed siebie;
 • umieść ołówek poziomo na czubku głowy, dotykając ściany. Zaznacz punkt na ścianie;
 • użyj miarki, aby sprawdzić odległość od podłogi do zaznaczonego punktu na ścianie.

Taki pomiar pozwoli na określenie dokładnego wyniku Twojego wzrostu. Upewnij się, że miarka jest prosta i nie zaginana podczas pomiaru. Jeśli ktoś może ci pomóc, może to ułatwić proces i zwiększyć dokładność pomiaru. Często sklepy internetowe podają wzrost modelek, aby ułatwić klientom dokonanie wyboru.

 

Cieszymy się, że wiesz już jak poprawnie się zmierzyć. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom bez problemów dobierzesz rozmiar ubrania, co pozwoli Ci robić zakupy rozsądnie i w zadowalający sposób!

Potrzebujesz wykonać odzież na indywidualny wymiar? Zgłoś się do nas - zobacz czy podoba Cię nasza najnowsza kolekcja, a następnie wyślij nam e-maila lub zadzwoń.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.