lniane ubrania

Jak pielęgnować ubrania z lnu?

Niejednokrotnie już wspominaliśmy Wam o tym, że len to materiał naturalny, przewiewny, biodegradowalny, dobry dla skóry i środowiska. Najlepiej sprawdza się latem, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić go również w nieco chłodniejsze dni. Mimo licznych zalet, wiele osób narzeka na wadę lnu jaką jest gniecenie się czy trudność przy prasowaniu. Ten artykuł przybliży Ci sposoby opiekowania się tym materiałem tak, aby ubrania z niego wykonane, służyły Ci jak najdłużej. 

Pranie lnu - jak zadbać o ten materiał?

Odpowiednie pranie lnu, tak jak w przypadku każdego innego materiału, pozytywnie wpłynie na jego wytrzymałość oraz estetyczny wygląd. Warto wspomnieć, że len nie elektryzuje się i ma właściwości antyalergiczne. Dzięki częstemu praniu lnu materiał staje się trwalszy i miękki w dotyku. Zastosuj się do kilku ważnych wskazówek dotyczących prania lnu.

Jakie środki do prania wybrać?

Stosuj wyłącznie delikatne proszki, które nie wnikają za mocno w materiał. Zrezygnuj z środków wybielających, możesz użyć zaś płynu do płukania. 

Czy ubrania lniane można prać w pralce?

Tak, możesz zdecydować się na cykl "prania ręcznego". Wybierz temperaturę ok. 30-40 °C w przypadku kolorów. Jeśli chodzi o biel, tutaj lepiej sprawdzi się temperatura 50-60°C. Zwracaj uwagę na podobieństwo kolorystyczne rzeczy, które pierzesz ze sobą. Zaleca się przewracanie ubrań na lewą stronę.

Jeśli chodzi dodatkowe ustawienia prania - ustaw wirowanie w pralce na maksymalnie 400 obrotów. Dzięki temu uchronisz ubrania przed powstaniem stałych zagnieceń i uszkodzeń. Dodatkowo, postaraj się, aby pralka zawsze była wypełniona tylko do połowy. W ten sposób ubrania będą mogły swobodnie przesuwać się wewnątrz bębna, nie powodując dodatkowych zagnieceń.

Pamiętaj: Każdy produkt Slovly zawiera metkę z instrukcją prania.

Program w pralce zakończył się. Co dalej?

Zdecydowanie nie wyżymaj ubrań! Grozi to powstaniu zagnieceń, które będzie bardzo ciężko rozprasować. Jak prawidłowo wysuszyć tkaninę? Najlepiej wyciągnij rzeczy z pralki jeszcze nieco wilgotne, wtedy możesz od razu zająć się prasowaniem (o tym szczegółowo za chwilę). Jeśli masz suszarkę, skorzystaj z niej wybierając bardzo krótki program i niską temperaturę. 

Optymalnie, zawsze możesz rozwiesić rzeczy na wieszaku lub rozłożyć je na płasko. Pamiętaj, aby nadać im kształt zaraz po wyciągnięciu z pralki.

Prasowanie lnu - o czym warto pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, prasowaniem warto zająć się jeszcze wtedy, kiedy materiał jest lekko wilgotny. Dzięki temu uda Ci się okiełznać wszelkie dodatkowe zagniecenia. Jeżeli rzecz zdążyła już wyschnąć, zawsze możesz zwilżyć delikatnie tkaninę. Nastaw żelazko na wysoką temperaturę ok. 200 °C. Możesz suszyć ubrania z lnu również parownicą. Temperatura prasowania lnu oraz stan wilgotności tkaniny są kluczowe w przypadku tego naturalnego materiału.

Gotowe? Pora na wyjście!

Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się pomocny. Pamiętaj - lekko pognieciony len również ma swój urok ;-) Staranne prasowanie i przechowywanie sprawią, że lniane ubrania odwdzięczą Ci się nienagannym wyglądem. 

 

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z pielęgnacją naszych rzeczy, zawsze możesz napisać do nas na adres kontakt@slovlystudio.pl. Postaramy się pomóc!

 

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.