len

Dlaczego warto wybierać lniane ubrania?

Len to materiał, który w Slovly wybrałyśmy do stworzenia pierwszej kolekcji. Lniane ubrania, od dłuższego czasu, są mocno w trendzie, ale my uwielbiamy je nie tylko z tego powodu, ale również ze względu na walory wizualne oraz wyjątkowe właściwości. Aby przybliżyć Wam dlaczego warto wybierać len, nie tylko latem, przygotowałyśmy ten specjalny wpis.

 

Wpływ na skórę

 

Len jest w 100% naturalny. Ten hipoalergiczny i antybakteryjny materiał pozytywnie wpływa na skórę. Jest przydatny w leczeniu wielu chorób związanych ze skórą. Nie uczula, nie powoduje podrażnień. To wybór idealny dla alergików, ale także tych, którym zależy na wysokim komforcie i zdrowym trybie życia. Szczególnie polecane są lniane piżamy czy szlafroki – to właśnie w nich spędzamy bardzo dużą część doby. Dodatkowo, co ważne, len nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV, na które jesteśmy wyjątkowo narażeni w słoneczne, letnie dni, a jest bardzo niekorzystne dla naszej skóry. Chroni nas przed promieniami słońca, tworząc przyjemny mikroklimat dla ciała, a zapewniając chłonność i przewiewność doprowadza świeże powietrze do skóry, sprawiając wrażenie chłodu. Len jest na tyle ciekawym materiałem, że przy niskich temperaturach – ogrzewa. Dlatego też jego właściwości można odczuć nie tylko podczas ciepłych miesięcy.

 

Ekologia

 

Len to materiał ekologiczny, pozyskiwany z upraw roślinnych. Wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie, jednak według źródeł archeologicznych miał już swoje zastosowanie także przed powstaniem wielkich cywilizacji, w czasach neolitu. Barwione włókna lniane zostały odnalezione w prehistorycznej jaskini w Gruzji, co jest dowodem na to, że tkany len był wykorzystywany już około 36 000 lat temu. W starożytnym Egipcie lniany materiał symbolizował światło, czystość, a także bogactwo. W niektórych przypadkach lnu używano jako waluty. Również w starożytnej Mezopotamii zwracano uwagę na ten materiał, który tam był zarezerwowany dla wyższych klas. Ogromna wartość lnu wiązała się z utrudnieniami związanymi z pracą z nicią (nici lniane nie są elastyczne i bardzo trudno je tkać bez zerwania), a także dlatego, że len wymaga dużej uwagi podczas uprawy.

 

Len był systematycznie uprawiany nie tylko w starożytnym Egipcie i Mezopotamii, ale z jego zalet korzystały także inne cywilizacje, m.in. Rzymianie między 5000 a 4000 rokiem p.n.e. To właśnie oni ustanowili precyzyjne procedury przetwarzania włókien lnianych, które nie zmieniły się w porównaniu do tych ze współczesnych czasów. Zmechanizowano jedynie czynności wykonywane ręcznie.

 

Len jest biodegradowalny, co oznacza, że rozkłada się całkowicie i nadaje do recyklingu. Co więcej, dzięki wykorzystywaniu włókien roślinnych, proces produkcji nie szkodzi środowisku. Podczas uprawy lnu nie trzeba stosować chemicznych nawozów i pestycydów. Wydajność włókna lnianego na akr jest także od 2 do 3,5 razy większa niż w przypadku bawełny, w zależności od warunków i regionu.

 

Jeżeli chcesz dokonywać świadomych wyborów i troszczysz się o naturę, wybierz lniane tkaniny. Ekologia jest w modzie!

 

Trwałość materiału

 

Chyba największym problemem dzisiejszych czasów jeśli chodzi o odzież są produkty, które niszczą się po kilku praniach. Tymczasem len, z upływem czasu, szlachetnieje. Staje się coraz bardziej miękki i gładki. Lniane ubrania z pewnością posłużą nam przez długie lata. Wbrew powszechnym opiniom, len jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Prasowanie tkaniny nie zajmuje dużo czasu (sami przetestowaliśmy), ale w sumie, to po co to robić? Pognieciona wersja materiału ma swój naturalny urok!

 

Lniane stylizacje

 

W obecnych czasach len można zobaczyć zarówno u projektantów, niszowych twórców, jak i w popularnych sieciówkach. W latach 70-tych ubiegłego wieku do produkcji odzieży używano zaledwie 5 % światowej produkcji lnu, podczas gdy 20 lat później wynik ten wzrósł do 70 %. 

 

Len najczęściej wykorzystywany jest w wiosennych i letnich stylizacjach. Nosimy je z kapeluszami, chustkami, butami na obcasie oraz sandałami, i nie tylko! Materiał ten to nie tylko casual, ale również elegancja. Dlatego też w naszej kolekcji znajdziecie szorty i topy, ale również sukienki i kombinezony. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.